Co zrobić z agresywnym kotem?

Jeśli mamy do czynienia z poważną kocią agresją wobec ludzi zawsze należy wezwać specjalistę od kocich zachowań, zoopsychologa! Dlaczego należy wzywać zoopsychologa? M.in. dlatego, ponieważ to on pomoże Ci znaleźć źródło, przyczynę kociej agresji i zaproponuje odpowiednią dla danego przypadku terapię. Jeżeli zaatakuje Cię małe kocię, które właśnie przyniosłeś do domu, to prawdopodobnie nie wyrządzi Ci żadnej krzywdy. Mimo to nigdy nie zachęcaj go do takich zachowań – nie chcesz chyba, aby nabrało przekonania, że wspinaczka po ludzkiej nodze – zwłaszcza gdy będzie już dużym kotem – jest zachowaniem, które nikomu nie przeszkadza. Zostać zaatakowanym przez dorosłego kota bynajmniej nie należy do przyjemności. Musisz go więc jak najszybciej nauczyć, aby w taki sposób odnosił się jedynie do tego, co stanowi jego własność.

Jeżeli prycha lub syczy na Ciebie, nie zwracaj na niego uwagi i spokojnie od niego odejdź.
Jeżeli ugryzie Cię lub zadrapie, natychmiast krzyknij np.: „oj, boli!” (ale nie używaj piskliwego głosu, ani nie machaj rękami, bo to jeszcze bardziej go pobudzi; jeśli złapał Cię np. za rękę to nie wyrywaj na siłę, bo jeszcze bardziej wzmocni uścisk, lecz postaraj się rozluźnić ją i zaczekaj aż sam puści). Postaraj się, aby zabrzmiało to tak, jakby naprawdę zrobił Ci krzywdę, nawet jeśli nic nie poczułeś. Potrzyj dłonią ugryzione miejsce i oddal się.
Bacznie obserwuj swego kota starając się zauważyć, kiedy wysyła w Twoją stronę sygnały ostrzegawcze. Zwracaj szczególną uwagę na to, jak trzyma uszy i ogon oraz jaką przyjmuje postawę, gdy zamierza Cię zaatakować. Jeżeli zauważysz u niego takie zachowanie, postaraj się rozproszyć jego uwagę ulubioną zabawką. Jeszcze lepiej zaoferować mu coś, na czym będzie mógł rozładować swoją agresję, z czym będzie mógł się mocować, co będzie mógł gryźć i drapać do woli. Najlepiej nadaje się do tego jakaś pluszowa zabawka, którą wcześniej powinieneś spryskać kocimiętką w płynie. Możesz też sam zrobić taką zabawkę – uszyj z grubej, puszystej tkaniny rękaw, wypchaj go włóczką i suszoną kocimiętką, a jego końce zaszyj. Zabawka ta musi być na tyle duża, aby Twój kot mógł jednocześnie gryźć i mocować się z nią. Całkiem dobrze w takiej roli sprawdza się wypchana frotowa skarpeta.
Zawsze obchodź się z kotem czule i delikatnie. Niemal każdy kot reaguje agresją, kiedy kontakt z człowiekiem sprawia mu ból. Jeżeli zauważysz, że podczas zabawy Twój kot zaczyna gryźć i drapać, natychmiast przerwij, to co robisz. Nigdy nie baw się z kotem w sposób, który zmusza go do zachowań agresywnych. Chcesz przecież mieć kota, który jest opanowany i wesoły, a nie takiego, którego wszyscy i wszystko wyprowadza z równowagi.
Kiedy bawisz się z kotem, nigdy nie angażuj do tego swoich rąk! Lepiej użyć jakiejś zabawki, ponieważ koty w trakcie zabaw często korzystają z pazurów i zębów.
Jeżeli Twój kot staje się agresywny z powodu jakiegoś hałasu, postaraj się go nie narażać na dźwięk, który pobudza go do złego zachowania. Z drugiej jednak strony postaraj się przyzwyczaić kota do odgłosów, które panują w domu, np. do dźwięku telewizora czy radia. Często puszczaj mu muzykę, nie pozwól, aby przebywał tylko w otoczeniu, w którym nie słychać żadnych dźwięków. Wcześniej czy później Twój kot musi się przyzwyczaić do odgłosów panujących w domu, jeżeli macie mieszkać pod wspólnym dachem.
Zwróć uwagę na jakość podawanej mu karmy. Karma niskiej jakości, nafaszerowana chemią, uboga w witaminy (wszystkie karmy z supermarketów są szkodliwe na dłuższą metę) powoduje, że koty potrafią być bardzo humorzaste i może powodować nadpobudliwość oraz agresję. Poza tym pewne produkty mogą wywołać u kota uczulenie, a to z kolei również prowadzi często do zachowań agresywnych. Najbardziej znane z takich produktów to tuńczyk, drożdże i hodowane na hormonach mięso. Najlepiej podawaj mu karmy wysokiej jakości (klasy premium), sprawdzonych marek (np. royal, hills, eukanuba itp.).
Regularnie obcinaj mu pazury. Pazury małych kociąt są bardzo ostre i łatwo potrafią skaleczyć nam rękę. Jeszcze większą szkodę mogą nam wyrządzić pazury dorosłego kota.
Unikaj brania kota na ręce, gdy wiesz, że za chwilę może się czegoś wystraszyć, np. drugiego kota, psa lub dźwięku wydawanego przez jakieś urządzenie.
Poznaj też jego temperament socjalny, na ile lubi kontakty z człowiekiem, jak długo toleruje pieszczoty czy noszenie na rękach. Gdy trzymasz go na rękach i po jakimś czasie zauważysz, że zaczyna być niecierpliwy (np. zaczyna coraz energiczniej machać ogonem) to natychmiast postaw go na ziemi i daj mu spokój, w przeciwnym razie gdy zignorujesz wysyłane sygnały ostrzegawcze, wtedy zaatakuje.
Na koniec warto wspomnieć o tzw. agresji przekierowanej. Przykład: kiedy kot zobaczy za oknem obcego kota, często rozładowuje swoje zdenerwowanie agresją wobec innego domowego kota, a nawet wobec właściciela. W takich sytuacjach zignoruj zachowanie kota, odwróć się i spokojnie odejdź od niego. Gdy się uspokoi, podejdź do niego i okaż mu zainteresowanie. Jeżeli zacznie używać drapaka, koniecznie pochwal go za to – zależy Ci przecież, aby na nim, a nie na domownikach rozładowywał swoją agresję.

(źródło: https://www.zoopsycholog.tbg.net.pl)