Co lepsze pies czy kot?

Wiele osób biorąc pod dach pierwszego zwierzaka ma przed sobą ważną decyzję – pies czy kot? Zaznaczyć należy, że poniższe porównanie nie ma na celu wskazania „tego lepszego” zwierzaka – zarówno kot, jak i pies ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim od przyszłego właściciela zależy, na co zwraca większą uwagę, a co nie ma dla niego znaczenia.
Ani kot, ani pies nie jest z założenia lepszy. Wszystko zależy od twoich potrzeb oraz oczekiwań. Zastanów się więc dwa razy zanim podejmiesz decyzję. Podczas porównywania psa i kota trzeba pamiętać, że są to zwierzaki bardzo zróżnicowane – występuje tutaj wiele ras, które różnią się między sobą. Pisząc „kot” czy „pies” mamy na myśli, „uśrednionego” przedstawiciela gatunku. Należy także pamiętać, że każdy zwierzak jest inny, nawet jeśli w obrębie rasy zachowane są pewne podobieństwa.

Pies czy kot – interaktywność

Jedną z bardziej wyrazistych cech, jaka różnicuje psa i kota, jest wchodzenie  w interakcje z opiekunem. Psy pod tym względem znacznie „wyprzedzają” koty. Pies jest zwierzęciem stadnym, wchodzi więc bardzo chętnie we wszelkie interakcje ze swoim stadem, a członków rodziny traktuje właśnie jako część owego stada.  Koty mają natomiast opinię samotników. Jeśli nie miałeś nigdy dłuższej styczności  z kotami, możesz wręcz myśleć, że koty w ogóle nie wchodzą w interakcje ze swoimi właścicielami. Jest to rezultat wielu niekorzystnych mitów jakie narosły wokół tych przesympatycznych zwierzaków. Prawda natomiast jest taka, że kot domowy jest bardzo towarzyski. Choć często potrzebuje chwili samotności na swoje kocie przemyślenia, to jednak również uwielbia wspólne zabawy i przytulanie, a historie o tym, że koty nie reagują na swoje imię nie są do końca prawdą.

Reasumując, pies, jak mało które zwierzę, potrafi wchodzić w interakcje ze swoim opiekunem, jednak także kot potrafi być bardzo towarzyski.

Pies czy kot – opieka

Pies z reguły bywa bardziej absorbujący. Pamiętaj jednak, że i kota nie można pozostawić samemu sobie i trzeba poświęcać mu czas. Biorąc do domu zwierzaka, niezależnie od tego jakiego, musisz przygotować się na poświęcanie mu czasu i dbanie o jego ogólny dobrostan. Pies jest pod tym względem z reguły bardzo absorbujący. Opieka nad psem wymaga sporo czasu. Musisz zarezerwować czas na codzienne spacery. Pamiętaj, że większość ras wymaga czegoś więcej niż „wyjścia na siusiu”. Pies z reguły będzie wymagał przynajmniej jednego długiego spaceru dziennie i to niezależnie od tego czy świeci słońce, czy jest plucha. Bardzo ważnym jest, aby brać to pod uwagę i nie zakładać, że spacery będą zawsze przyjemnością. Jeśli jesteś typem „kanapowca” i nie spędzasz zbyt wiele czasu na świeżym powietrzu, spróbuj przez jakiś czas codziennie wychodzić na spacery przed wzięciem psa – sprawdź czy będziesz miał tyle sił, by robić to regularnie, zanim unieszczęśliwisz jakiegoś psa.
Oczywiście istnieją również rasy, które wymagają mniej ruchu – jeśli więc masz podobne nastawienie poszukaj psa odpowiedniego dla siebie. Pamiętaj, że do czasu potrzebnego na spacery musisz doliczyć czas na doprowadzenie swojego psiaka do stanu umożliwiającego wpuszczenie do mieszkania. Jeśli na dworze jest brzydka pogoda pies na łapach i w futrze przyniesie sporo błota i brudu. Bardzo prawdopodobne, że po dłuższym spacerze będzie wymagał choć pobieżnego czyszczenia.
O kotach mówi się, że zajmują się same sobą… Nie jest to prawdą. Każdemu zwierzęciu musisz poświęcać czas. Kot wbrew pozorom będzie absorbował cię dość mocno – zwłaszcza jeśli nie będzie miał kociego towarzystwa. Prawdą jest, że kot przesypia większość dnia, ale zazwyczaj będą to chwile, kiedy opiekuna nie ma w pobliżu. Kot potrafi bowiem po pewnym czasie tak dopasować harmonogram drzemek, aby wykorzystać jego obecność do maksimum. Przygotuj się więc na machanie witkami, rzucanie myszek, wspólne polowania jak i długie chwile głaskania. Trzeba zaznaczyć, że czas poświęcony kotu będzie krótszy niż ten poświęcony psu, ale i tak kotu będziesz musiał poświęcić sporą ilość czasu. O tym, jak ważna może być zabawa z kotem, przeczytasz w naszym artykule „Zabawki dla kotów”.
Przewagą kota nad psem w tej kwestii jest to, że kot łatwiej dostosuje się do twojego harmonogramu dnia. Jeśli wracasz później z pracy kot raczej to zaakceptuje, jeśli poświęcisz mu odpowiednią ilość czasu po powrocie. Pies co jakiś czas musi wyjść na zewnątrz i tu natury nie da się oszukać. Oczywiście nawet kot źle zniesie psychicznie sytuację, w której do domu wracasz tylko po to, aby się przespać. Wtedy zarówno pies, jak i kot nie jest dobrym wyborem.  Jeśli zatem jesteś aktywnym człowiekiem, lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu, możesz zapewnić zwierzakowi, że zawsze znajdzie się ktoś, kto wyprowadzi go na zewnątrz to możesz pomyśleć o psie. Osoba mniej aktywna powinna pomyśleć o kocie lub odpowiednio dobierać rasę psa. Natomiast osoby, które pracują dłużej i gdy istnieje ryzyko, że zwierzak będzie musiał zostawać sam na dłużej, powinny zdecydowanie wybrać kota. Jeśli w domu spędzasz naprawdę bardzo mało czasu, pomyśl o innych zwierzakach, nie wymagających tyle zaangażowania.

Pies czy kot – problemy wychowawcze

Psy czy koty oraz inne zwierzęta futerkowe gubią sierść. Musisz przygotować się na to,  że odkurzanie i zamiatanie podłogi kilka razy w tygodniu będzie normą.   O problemach wychowawczych napisano już niejedną książkę. Zarówno psy, jak i koty mogą je sprawiać. Bardzo ważne abyś był na to przygotowany – wielu ludzi po zetknięciu się z pierwszymi problemami oddaje zwierzaka. Jest to najgorsze, co możesz zrobić. Ogólnie można powiedzieć, że psy potrzebują lidera. Jeśli jasno określisz „kto tu rządzi” istnieje duża szansa, że pies nie będzie sprawiał wielu kłopotów. Pamiętaj jednak, że nie każdy to potrafi; czasami trzeba być dla psa twardym (oczywiście w pozytywnym, wychowawczym sensie) a przede wszystkim konsekwentnym. Jeśli pies nie będzie miał narzuconej hierarchii w stadzie może zacząć sprawiać wiele problemów, np. nadmierne szczekanie, agresja, brak posłuszeństwa. W przypadku młodych psów problemem może być gryzienie różnych przedmiotów domowych oraz konieczność nauczenia malucha załatwiania się poza domem.

Kot natomiast jest zwierzęciem, które generalnie sprawia mniej problemów, jeśli chodzi o wychowanie. Przede wszystkim nie ma tutaj potrzeby tresury, a większość mruczków bardzo szybko uczy się, gdzie stoi ich kuweta. Żeby jednak nie było zbyt optymistycznie, koty znacznie trudniej nakłonić do robienia czegoś na co nie mają ochoty. Przykładowo oduczając kota od chodzenia po blacie możesz osiągnąć rezultat połowicznie – kot nauczy się, że ludzie nie lubią, gdy chodzi po blatach więc nie będzie robił tego przy nich. Pamiętaj, że kot jest znacznie większym indywidualistą niż większość psów.
Dla niektórych osób większym problemem może być kocie drapanie. Kot musi drapać i nie można mu tego zabronić, można natomiast ukierunkować tę czynność na przedmioty specjalnie do drapania przeznaczone. Większość kotów bardzo szybko uczy się, że do drapania jest przeznaczony drapak, inne niestety wybierają meble. Oczywiście większość kotów da się oduczyć tego przykrego nawyku, ale jeśli trafi Ci się „mały drapacz” to straty będą nieuniknione. Warto więc zawczasu dowiedzieć się jak warunkować kota, aby nie drapał mebli. Drugim problemem, który często wiązany jest z zachowaniem, jest zdarzające się niektórym kotom załatwianie poza kuwetą. W przypadku tego problemu należy być bardzo ostrożnym, większość kotów nie załatwia się na dywanie „ze złośliwości”, ale dlatego, że mają np. zapalenie pęcherza. Kota, który zaczął załatwiać się poza kuwetą, trzeba koniecznie przebadać (mocz, krew), należy też zadbać o nienaganną czystość kociej toalety oraz poświęcić mu więcej uwagi, najczęściej problem pojawia się bowiem w związku z brudną kuwetą, nieodpowiednim żwirkiem, problemem medycznym lub np. nudą.

Pies czy kot – zapachy i czystość

Czystość dla wielu osób jest dość istotnym sprawą i często stawia się ją wysoko  w hierarchii obaw przed wzięciem zwierzaka. Niestety nie ma tutaj idealnej recepty, zwierzętom wypada sierść – tego nie zdołamy uniknąć, możemy natomiast postarać się ograniczać.  Pies ze spacerów wraca z sporą ilością kurzu i brudu w futrze. Oczywiście sytuację poprawia oczyszczenie psa po każdym spacerze, ale nie rozwiąże to problemu w stu procentach. Drugim problemem może być zapach. Zwłaszcza duże rasy psów pachną dość intensywnie (pewnie psy to samo myślą o nas). Oczywiście zadbany pies, zdrowy i jedzący odpowiedni dla siebie pokarm, będzie wydzielał znacznie mniej zapachów.  Trzeci problem to gubienie sierści. Musisz być przygotowany na częstsze odkurzanie domu czy usuwanie sierści z ubrań. Nie jest to z reguły strasznie uciążliwe, ale warto o tym pamiętać.

Przejdźmy teraz od kotów. Jeśli nie masz do czynienia z kotami domowymi możesz uważać, że są one „niechlujnymi” stworzeniami. Zapewne byłeś nie raz w jakiejś bramie/ogródku, gdzie koty urządziły sobie toaletę, zapach niestety nie jest zbyt przyjemny, ale da się temu przeciwdziałać, kot w domu może być praktycznie niewyczuwalny.  Sam kot nie wydziela zapachów, które byłyby specjalnie odczuwalne dla człowieka. Problemem pozostałe jedynie zapach moczu. Dobrą wiadomością jest to, że zapach, który czujesz we wspomnianych bramach to z reguły mocz „specjalnego przeznaczenia”. Niekastrowane kocury, jako zwierzaki terytorialne, znaczą nim teren. Mocz kota domowego po kastracji pachnie znacznie mniej intensywnie. W połączeniu z kuwetą krytą i dobrym jakościowo, często wymienianym żwirkiem, jest on praktycznie niewyczuwalny. Ogólnie można powiedzieć, że jak długo będziesz używał dobrego żwirku dla kotów a nie np. zwykłego piasku to możemy zagwarantować, że twoi goście zorientują się, że masz kota dopiero, gdy go zobaczą. Podobnie jak pies, także kot gubi futro – jest to w zasadzie jedyny problem z gatunku „zapachowo-czystościowego” jakiego doświadczysz. Próbując wybrać pupila dla siebie przemyśl sprawę dogłębnie i szczerze odpowiedz sobie, jaki będzie lepszy dla ciebie.
Jeśli jesteś pedantem i czystość domu ma dla ciebie bardzo duże znaczenie weź pod uwagę, że zarówno kot, jak i pies będą gubić sierść, poza tym pies będzie wymagał osuszenia i oczyszczenia po większości spacerów. Błoto i kurz mogą także przynieść do domu koty, które mogą wychodzić na dwór lub mają dostęp do ogrodu.

Pies czy kot – koszt utrzymania

Koszt utrzymania zwierzaka to przede wszystkim jego wyżywienie. W analizie kosztów zakładamy, że chcemy żywić zwierzaka dobrymi jakościowo karmami nie zaś najtańszymi produktami pełnymi wypełniaczy. Z psami sytuacja jest dość skomplikowana z powodu różnych wielkości ras. Można założyć, że im większy pies tym droższe jest jego utrzymanie – stosujesz więcej karmy, więcej kosmetyków itp. W przypadku psa koszt utrzymania będzie wahał się więc od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W przypadku dużego psa na samo jedzenie dobrej jakości wydasz ponad 100zł, czasem nawet ponad 200zł miesięcznie. Jest jednak również dobra wiadomość. Koszty żywienia można trochę obniżyć samemu przygotowując część posiłków, należy jednak pamiętać o odpowiednim zbilansowaniu diety i gotowaniu jedzenia odpowiedniego dla naszego pupila – resztki z obiadu nie są tu dobrym wyjściem – jeśli chcesz aby Twój pies był dobrze żywiony będziesz musiał gotować dla niego osobno. Oczywiście do wydatków na żywienie należy dodać inne wydatki takie jak wizyty u weterynarze, smycze, akcesoria itp.

W przypadku kota sprawa jest już prostsza. Żywienie kota głównie suchą karmą to wydatek kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Kwota ta wzrośnie jeśli postanowisz urozmaicać dietę puszkami czy smakołykami. Wiele osób wydaje na żywienie kota kwoty powyżej 100zł miesięcznie. Tym niemniej podstawowa wersja czyli żywienie dobrymi karmami, ale „bez luksusów” powinna zamknąć się w kwocie 40-70zł miesięcznie. Żywienie kota domowymi sposobami oczywiście jest możliwe, ale należy szczególnie zadbać o prawidłowe zbilansowanie pokarmu, co często wymaga wiedzy. Warto też wspomnieć, że żywienie kota w domu nierzadko okaże się droższe niż kupowanie dobrej jakościowo karmy, kot odżywia się głównie mięsem. Do kosztów utrzymania kota należy doliczyć żwirek, w zależności od wydajności produktu i wielkości opakowania wydamy na niego około 20-40zł miesięcznie. Do wspomnianych wydatków również należy doliczyć wizyty u weterynarza, szczepienia i akcesoria. Porównując więc psa z kotem trzeba stwierdzić, że żywienie oraz utrzymanie małego psa kosztuje podobnie jak żywienie i utrzymanie kota. W przypadku średnich i dużych ras psów koszty te jednak rosną. Z drugiej strony pamiętaj, że właściciele małych psów i kotów często wydają znaczne kwoty na „rozpuszczanie” swoich pupili więc w rezultacie możesz wydawać znacznie więcej na zwierzaka niż podane tu kwoty bazowe.

Pies czy kot – zdrowie

Zwierzaki, podobnie jak ludzie, od czasu do czasu chorują. Zastanów się, czy będzie cię stać na ewentualne leczenie. Ważnym kwestią u zwierzaków jest ich zdrowie. Niestety trudno przewidzieć, czy nasz zwierzak będzie okazem zdrowia. Wiele ras ma typowe dla nich przypadłości takie jak np. dysplazja, choroby serca, skóry. Warto zatem sprawdzić na co często chorują psy rasy, którą chcemy zakupić. Zwierzaki ze schroniska często na początku trzeba podleczyć i odkarmić, nie oznacza to jednak, że takie psy i koty są bardziej chorowite.

W przypadku kotów często zdarzają się choroby układu moczowego, ponadto diagnostyka kotów jest niestety trudniejsza niż psów. Koty mają dodatkowo tę przykrą cechę, że bardzo długo nie okazują oznak choroby/bólu, gdy właściciel zaczyna coś zauważać choroba bardzo często jest już mocno rozwinięta. Mając więc kota musisz go dość mocno obserwować, aby jak najszybciej dostrzec że coś jest nie tak. Warto też raz w roku przebadać mocz i krew naszego pupila.
Zarówno psa, jak i kota raz w roku należy zaszczepić, a kilka razy w roku odrobaczać. Dodatkowo psy i koty, które wychodzą z domu musimy w miarę potrzeb zabezpieczać przed pchłami i kleszczami.

Podsumowanie

Porównaliśmy kilka aspektów posiadania psa i kota. Jak sam widzisz, żaden zwierzak nie jest idealny dla każdego. Próbując wybrać pupila dla siebie przemyśl sprawę dogłębnie i szczerze odpowiedz sobie, jaki będzie lepszy dla ciebie. Jakiejkolwiek decyzji nie podejmiesz na pewno będziesz z niej zadowolony, jeśli dobrze rozważysz wszystkie za i przeciw. Być może Czytelnik odniósł wrażenie, że artykuł skupia się głównie na wadach posiadania zwierzaka, ale w końcu lepiej poznać zawczasu wady przyszłego kompana. Zalety niech będą dla ciebie miłą niespodzianka. Chyba nikt, kto podjął rozsądną decyzję w kwestii pies czy kot, tego nie żałował.

(źródło: https://www.zwierzakowo.pl/portal/pies-czy-kot/)